شناسه خبر: 2068 - 11 مرداد ,1397 - 8:00

یگانه در گفتگو با «سلیم»:

آیا مردم واقعأ دچار بی‌انگیزگی شده‌اند؟

آیا مردم واقعأ دچار بی‌انگیزگی شده‌اند؟

یک مشاور و روان‌درمانگر گفت: باید دید که چقدر از افراد جامعه دچار بی انگیزگی شده اند و دلایل آن را نیز مورد بررسی قرار داد و برای ایجاد انگیزه تلاش کرد.

هادی یگانه، مشاور و روان‌درمانگر؛ در گفتگو با خبرنگار «سلیم»؛ با بیان اینکه انگیزه از نیازهای ما به وجود می آید، اظهار داشت: نیرویی که فرد را در جهتی مشخص و با شتابی مشخص به حرکت در می آورد، انگیزه نام دارد که برگرفته از نیازهای ماست.

وی افزود: وقتی بدن فردی دچار کمبود آب می شود احساس تشنگی می کند و نیاز به آب دارد و برای تأمین نیازش انگیزه پیدا می کند که در روانشناسی به این پدیده بار انگیزشی می گویند.

این مشاور و روان‌درمانگر در خصوص ایجاد بی انگیزگی تصریح کرد:  چند فرض برای بی انگیزگی وجود دارد که یکی از آنها این است که دیگری نیاز ما را فراهم می کند و همین امر موجب می شود که دیگر خودمان به فکر تأمین نیازهایمان نباشیم.

یگانه درباره دومین عامل بی انگیزگی گفت: نتیجه نگرفتن یکی از مهمترین عامل ایجاد بی انگیزگی است چراکه فرد تلاش می کند اما نیازش تأمین نشده و بی انگیزه می شود. و اگر در موقعیت دردناکی باشد به استیصال می رسد که در روانشناسی به این شرایط درماندگی آموخته شده می گویند.

وی ادامه داد: در برخی مواقع نیز وقتی فرد نیازش تأمین نشد جهت تلاش و شیوه ی تلاشش تغییر می کند. به گونه ای که ممکن است از یکسری تلاش های جامعه مدار به تلاش های جامعه ستیزانه تغییر کند. و به مرور منجر به نوع های جدیدی از سبک زندگی می شود همچون خودکفایی.

این مشاور و روان‌درمانگر خاطرنشان کرد: با توجه به مطالب ذکر شده باید دید که چقدر از افراد جامعه دچار بی انگیزگی شده اند و دلایل آن را نیز مورد بررسی قرار داد و برای ایجاد انگیزه تلاش کرد.

Print

نظرات (0)

نوشتن یک نظر

نام:
ایمیل:
نظر:
افزودن نظر

نام شما
ایمیل شما
عنوان
پیام خود را وارد کنید ...
x
برگزیده ها
آخرین عکس نوشته ها
آخرین پادکست