شناسه خبر: 2058 - 9 مرداد ,1397 - 12:00

هاشمی در گفتگو با «سلیم» مطرح کرد

اختلاف دیدگاه‌های تربیتی والدین اصلی‌ترین مشکل در تربیت فرزند

اختلاف دیدگاه‌های تربیتی والدین اصلی‌ترین مشکل در تربیت فرزند

یک  روانشناس و مشاور گفت:  مشکل امروز در تربیت فرزند اختلاف دیدگاه‌های تربیتی والدین با یکدیگر است و بر همین اساس فرزندان دچار دوگانگی می شوند و در تربیت‌شان اختلال به وجود می آید.

حامد هاشمی روانشناس و مشاوره؛ در گفتگو با خبرنگار «سلیم»؛ با بیان اینکه تربیت فرزندان از پیش از تولد آغاز می‌شود، اظهار داشت: خانواده ها و والدین باید از پیش از تولد فرزندشان، آموزش لازم را برای تربیت آنها دیده باشند و فهم و درک درستی از این موضوع داشته باشند تا در مدل تربیتی آنها تداخل ایجاد نشود.

وی افزود: مشکل امروز در تربیت فرزند اختلاف دیدگاه‌های تربیتی والدین با یکدیگر است و بر همین اساس فرزندان دچار دوگانگی می شوند و در تربیت‌شان اختلال به وجود می آید.

این روانشناس و مشاور با تأکید بر اینکه والدین باید از شیوه های تربتی همدیگر مطلع باشند، گفت: باید والدین برنامه مشخصی در فرزندپروری داشته باشند تا بتوانند آنچه می خواهند به خوبی به فرزندشان منتقل کنند.

هاشمی با بیان اینکه والدین باید اول نقاط قوت و ضعف شخصیتی خود را بشناسند، تصریح کرد: والدین خودشان بیشترین نقش را در تربیت فرزندشان دارند، چراکه الگوی اصلی آنها هستند و اگر پدر و مادر دچار مشکلی باشند، فرزند نیز از همانها تبعیت می کند.

وی در خصوص آموزش مدیریت به فرزندان ابراز داشت: باید انواع مدیریت را از کودکی به فرزندان آموزش دهیم و همین آموزش نیز باید مداوم چه در بستر خانواده و در رفتار اعضای خانواده و چه در مدرسه و مهد تکرار و تمرین شود.

این روانشناس و مشاور با اشاره به اینکه مدیریت هیجان یکی از مسائل مهمی است که باید به فرزندان آموزش داده شود، مطرح کرد: ابتدا والدین باید هیجانات خود را بشناسند و دقیق به کودک خود بروز دهند.

هاشمی با تأکید بر اینکه باید هیجانات بچه را از ماهیت وجودی‌اش جدا کنند، عنوان کرد: اگر فرزند کاری را خلاف روال تربیتی انجام هیچ گاه نباید او را به این نحو تنبیه کنند که بگویند دیگر تو را دوست نخواهم داشت و یا او را در اتاق حبس کنند. چراکه برچسب خوب یا بد زدن روی بچه در هر سنی ممنوع است.

وی ادامه داد: والدین باید با محبت بی قید و شرط اشتباه کودکشان را به او بفهمانند و دلیل اشتباه بودن کارش را به صورت منطقی بیان کنند.

این روانشناس و مشاور اظهار داشت: باید هیجانات اصلی مثل خشم، شادی، غم و ترس و هیجانات فرعی مثل سرخوردی، موفقیت و ... را به بچه ها بشناسانیم تا بدانند در کجا از آنها استفاده کنند.

 هاشمی با بیان اینکه اگر کودک از غذایی خوشش نیامد باید بتواند حس خود را ابراز کند،  گفت: والدین می توانند برای شناساندن هیجانات به کودکان از استیکرها استفاده کنند و کودک بتواند در طی روز با آن هیجانات خود را ابراز کند.

وی اضافه کرد: اگر هیجانات را دقیق دسته بندی کنیم بچه ها ماهیت هیجانات را یاد می گیرند و می دانند هیجانات نامناسب خود را چگونه کنترل کنند و احساس خود را به درستی بروز دهند.

این روانشناس و مشاور خاطرنشان کرد: اگر ابزار کمی در اختیار کودک در بروز هیجاناتش بگذاریم در بزرگسالی دچار مشکل می شود و در مواجهه با ناکامی و اتفاقات زندگی نمی داند چه کار کند.

 

Print

نظرات (0)

نوشتن یک نظر

نام:
ایمیل:
نظر:
افزودن نظر

نام شما
ایمیل شما
عنوان
پیام خود را وارد کنید ...
x
برگزیده ها
آخرین عکس نوشته ها
آخرین پادکست