شناسه خبر: 2021 - 2 مرداد ,1397 - 8:00

باقری در گفتگو با «سلیم»:

اعتیاد در نتیجه‌ی ضعف علوم انسانی/ نداشتن چشم انداز زندگی جوانان را به سمت اعتیاد می‌کشاند

اعتیاد در نتیجه‌ی ضعف علوم انسانی/ نداشتن چشم انداز زندگی جوانان را به سمت اعتیاد می‌کشاند

مدیر گروه دانشکده روانشناسی دانشگاه علوم و تحقیقات گفت: حوزه و دانشگاه مسئول رسیدگی به علوم انسانی در جامعه هستند که متأسفانه دانشگاه ها وابسته به غرب بوده و حوزه نیز ارتباطش را با بدنه جامعه قطع کرده است.

دکتر فریبرز باقری، مدیر گروه دانشکده روانشناسی دانشگاه علوم و تحقیقات؛ در گفتگو با خبرنگار «سلیم»؛ با بیان اینکه گرایشات به اعتیاد در هر منطقه متفاوت است، اظهار داشت: مطالعه‌ی دقیقی در خصوص نوع اعتیاد در مناطق مختلف کشور صورت نگرفته است و تنها برخی از پژوهشگاهها مطالعاتی داشته اند که قدرت دانشگاهها را ندارند و متأسفانه ارتباطی بین مجریان این امر وجود ندارد. 

وی عامل اعتیاد در تهران را بین دو طبقه اشرافی و سطح پایین جامعه مشکل شناسایی و درک لازم افراد دانست و تصریح کرد: اصلی ترین عامل اعتیاد مسئله‌ی هویتی است. یعنی فرد چشم اندازی در زندگیش ندارد و نمی داند می خواهد چه کار کند. 

این روانشناس نداشتن عزت نفس در افراد را از عوامل مصرف دخانیات و مواد مخدر برشمرد و گفت: جوانان و نوجوانان امروزی نمی دانند چه چیزی باعث خوشبختی و موفقیت آنها می شود و تحت تأثیر بازارهای مکاری که خوراک سمی فراهم می کنند می افتند.

باقری در خصوص اعتیاد در طبقات پایین جامعه ابراز داشت: نداشتن چشم انداز زندگی در این طبقه به دلیل یأس و ناامیدی بوده که خود را با افراد مرفه مقایسه می کنند. و همین مقایسه موجب انتخاب مسیر غلط شده و سعی می کنند خود را با گوش کردن آهنگهای متال و هوی متال سرگرم کنند و سرانجام گوش دادن به این آهنگها با محتواهایی پر از ناامیدی و استرس آنها را به سمت اعتیاد سوق می دهد.

وی با تأکید بر اینکه جامعه روانشناسی نمی تواند دامنه اعتیاد را از جامعه برچیند، مطرح کرد: روانشناسی علم اختلال و بیماری افراد است و بیماری نیز ریشه در مسائل اجتماعی افراد دارد. 

مدیر گروه دانشکده روانشناسی دانشگاه علوم و تحقیقات تأکید کرد: معتادان غالبا افراد بی سوادی نیستند بلکه آنها به پوچی رسیده اند چراکه برای سوالات خود پاسخی در ذهنشان پیدا نمی کنند.

باقری با تأکید بر اینکه با مسئله‌ی ضعف علوم انسانی مواجه هستیم، عنوان کرد: حوزه و دانشگاه مسئول رسیدگی به علوم انسانی در جامعه هستند که متأسفانه دانشگاه ها وابسته به غرب بوده و حوزه نیز ارتباطش را با بدنه جامعه قطع کرده است.

وی ادامه داد: با اطلاعات و راهکارهای مربوط به غرب نمی توان مشکلات داخلی را حل کرد بلکه باید متناسب با شرایط هر کشور مسائل آن را حل کرد.

این روانشناس افزود: یکی دیگر از مشکلات ریشه ای در خصوص اعتیاد بیکاری و نداشتن شغل مناسب است به گونه ای که افراد مسن مسئولیت ها را به عهده گرفته و  بر وزارتخانه ها تکیه زده اند و به جوانان اجازه فعالیت نمی دهند.

باقری خاطرنشان کرد: متأسفانه نهادهایی که در زمینه مبارزه با اعتیاد فعالیت می کنند، با دانشگاه ها ارتباط برقرار نکرده و همین امر نیز موجب کارهای کارشناسی نشده و نداشتن نتیجه مطلوب خواهد بود.

 

Print

نظرات (0)

نوشتن یک نظر

نام:
ایمیل:
نظر:
افزودن نظر

نام شما
ایمیل شما
عنوان
پیام خود را وارد کنید ...
x
برگزیده ها
آخرین عکس نوشته ها
آخرین پادکست