شناسه خبر: 1904 - 14 تیر ,1397 - 8:00

فروع الدین عدل در گفتگو با "سلیم" :

افراد وابسته همیشه در معرض تصمیمات دیگران قرار دارند/ افراد وابسته زاییده‌ی خانواده‌های درهم تنیده‌اند

افراد وابسته همیشه در معرض تصمیمات دیگران قرار دارند/ افراد وابسته زاییده‌ی خانواده‌های درهم تنیده‌اند

یک روانشناس بالینی و عضو هیئت علمی دانشگاه گفت: وابستگی ، مانع شناخت هدف ها و خواسته های خود می شود و موجب عدم شکل گیری هویت سالم و مرزهای من در فرد می شود و بنابر این فرد مشکلات زیادی در تصمیم گیری ها و ثبات در تصمیمات خود خواهد داشت.

اصغر فروع الدین عدل، روانشناس بالینی و عضو هیئت علمی دانشگاه؛ در گفتگو با خبرنگار «سلیم»؛ با بیان اینکه انسان از بدو تولد یک موجود وابسته است، اظهار داشت: انسان پس تولد ، فرآیند رشدی را طی کرده به تدریج از میزان وابستگی کم شده و به استقلال فرد افزوده می شود تا بتواند به نقطه تصمیم گیری و انتخاب های متناسب با سن خود برسد.

وی افزود: اگر فرآیند استقلال فردی به خوبی صورت نگیرد، موجب اختلال در رشد طبیعی فرد شده و وابستگی همچنان باقی خواهند ماند . 

این روانشناس بالینی و عضو هیئت علمی دانشگاه با تأکید بر اینکه وابستگی در سنین بالا زندگی فرد را دچار مشکل می کند، گفت: در صورت وابستگی فرد در سنین بالا، هویت فردی سالم و چارچوب مرجعی که فرد در آن تصمیم می گیرد به خوبی شکل نگرفته  و انتخاب های فرد بر اساس نظر و صلاحدید دیگران اتفاق می افتد و ثبات لازم در تصمیمات دیده نمی شود.

فروع الدین عدل با بیان اینکه هیچ کسی نمی تواند متناسب با شرایط خودِ فرد تصمیم بگیرد، تصریح کرد: وقتی افراد مختلف برای شخص وابسته تصمیم می گیرند، احساس رضایت و هویت فرد زیرسوال می رود و انتخاب های شخصِ وابسته را به شدت محدود کرده و نمی گذارد با گستره‌ی انتخاب مواجه شود.

وی در خصوص ازدواج با افراد وابسته ابراز داشت: در مسئله ازدواج شخص وابسته به دلیل وابستگی نمی داند چه می خواهد و هدف معینی ندارد، چراکه مرز من در اوبه درستی و کامل تشکیل نشده است و همیشه در معرض تاثیر تصمیم دیگران قرار خواهد داشت.

این روانشناس بالینی و عضو هیئت علمی دانشگاه مطرح کرد:  گاهی وابستگی از طرف خانواده نسبت به فرزند بوده که ممکن است مالی و یا  از نوع  عاطفی باشد ؛ در این حالت، پدر و مادر برای خود زندگی نمی کنند و اگر به دلیلی از فرزند خود دور شوند دچار ضربه سختی شده و به بهانه های مختلف راه استقلال او را مسدود می کنند.

فروع الدین عدل ادامه داد: وابستگی در بعد از ازدواج نیز برای فرد وابسته و همسرش و خانواده‌ تازه شکل گرفته، مشکل ساز است به طوری که خانواده فرد وابسته توقع دارند تا او باز هم همچون گذشته اختیار تصمیم گیری های خود را به آنها بدهد و با مداخله های ناشی از درهم تنیدگی خانواده و نبودن مرزهای مشخص میان افراد، و عدم پذیرش استقلال فرزندان، موجب مشکلاتی در زندگی خانواده جدید می شود.

وی عنوان کرد: در خانواده های درهم تنیده مرز جداگانه‌ای وجود ندارد و همه در جریان زندگی و تصمیمات هم هستند. وقتی یکی از آنها ازدواج می کند انگار همه خانواده ازدواج کرده اند و این مسئله نوعی اختلال سیستمی در یک خانواده بوده که حریم های شخصی را در خانواده ایجاد نکرده است.

این روانشناس بالینی و عضو هیئت علمی دانشگاه خاطرنشان کرد: خانواده اساسی ترین جایگاه رشد و تربیت افراد است که اگر فرآیندهای صحیحی در آن صورت نگیرد، افراد و به تبع آن جامعه نیز دچار مشکل خواهند شد.

Print

نظرات (0)

نوشتن یک نظر

نام:
ایمیل:
نظر:
افزودن نظر

نام شما
ایمیل شما
عنوان
پیام خود را وارد کنید ...
x
برگزیده ها
آخرین عکس نوشته ها
آخرین پادکست