شناسه خبر: 2480 - 22 آبان ,1397 - 10:00

لزوم برگزاری دوره‌های ضمن خدمت برای مشاوران و تربیت روان‌درمانگر خانواده

جشن دهمین سالروز آغاز به کار مرکز مشاوره "راه نو" دکتر باقر ثنائی ذاکر

جشن دهمین سالروز آغاز به کار مرکز مشاوره "راه نو" دکتر باقر ثنائی ذاکر

رئیس فدراسیون آسیایی شورای جهانی روان درمانی با تأکید بر لزوم برگزاری دوره های ضمن خدمت برای مشاوران و روان درمانگران گفت: ما روان درمانگرها با مراحعین همدلی و همفکری می کنیم. روان درمانگران باید به مراجعین پیامدهای خوشایند و ناخوشایند را بگویند تا آنها خودشان مسیر را انتخاب کنند. 


به گزارش خبرنگار «سلیم»؛  

با توجه به اهمیت تربیت روان درمانگر خانواده، مراسم جشن دهمین سالروز آغاز به کار مرکز مشاوره "راه نو" که دهها دانش آموخته روان درمانگر خانواده را پرورش داده است، با حضور جمعی از بزرگان و پیشکسوتان حوزه مشاوره و روانشناسی از جمله دکتر محمدابراهیم مداحی معاون آموزشی سازمان نظام روانشناسی و مشاوره و  رئیس خانه روانشناسان، دکتر غلامرضا افروز رئیس فدراسیون آسیایی شورای جهانی روان درمانی، دکتر محمد حاتمی عضو شورای مرکزی  و معاون امور کمیسیونها و نظارت سازمان نظام روانشناسی و مشاوره، دکتر شکوه نوابی نژاد قائم مقام سازمان نظام روان­شناسی و مشاوره کشور   برگزار شد.


 

در این مراسم دکتر غلامرضا افروز رئیس فدراسیون آسیایی شورای جهانی روان درمانی اظهار داشت: خانواده تنها نهاد فطری و بی بدیل جهان است. خانواده اجتماع آفرین است و باید همه را برای خانواده ببینیم و همه را برای خانواده بخواهیم. مادرها باغبان و پدرها سنگربان و بچه ها نیز گل و میوه هستند. و فرزندپروری نیز ارزش آفرین است.

وی افزود: نگاه سیستمی درمانی خانواده بسیارعالی است و در این مرکز این امر از ازدواج تا تربیت فرزندان صورت می گیرد و ارزشمند است.

رئیس فدراسیون آسیایی شورای جهانی روان درمانی با تأکید بر لزوم برگزاری دوره های ضمن خدمت برای مشاوران و روان درمانگران گفت: ما روان درمانگرها با مراحعین همدلی و همفکری می کنیم. روان درمانگران باید به مراجعین پیامدهای خوشایند و ناخوشایند را بگویند تا آنها خودشان مسیر را انتخاب کنند. 

دکتر افروز خاطرنشان کرد: باید از سازمان نظام روانشناسی و مشاوره بخواهیم تا دوره های فشرده ضمن خدمت برای همه مشاوره ها و روانشناسان بگذارد و بدون گذراندن این دوره به آنها نظام پزشکی ندهد.

خانم شهره فلاحتی مدیر اجرایی مرکز مشاوره "راه نو" ابراز داشت: امیدواریم که این گردهمایی مانند موجی باشد که بتوانیم سالیان به فعالیتمان ادامه دهیم و با تربیت روان درمانگران با تجربه، در خدمت مردم و مراجعین باشیم.

همچنین در ادامه دکتر باقر ثنائی، استاد تمام مشاوره خانواده و ازدواج تصریح کرد: درسال 46 وارد روانشناسی و مشاوره شدم. تمامی نظریه ها را بررسی کردم اما هیچکدام مورد قبول من واقع نشد تا اینکه به نظریه سیستمی درمانی خانواده برخوردم و مجذوبش شدم. در آن زمان هیچ کسی در ایران با این نظریه آشنا نبود. 

وی افزود: در آن زمان با آقای رحمت اله نورانی پور که عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی بود آشنا شدم و در خصوص نظریه سیستم درمانی خانواده صحبت کردم که به صورت یک رشته آکادمیک برای دانشجویان ارشد تدریس شود. و این برنامه نیز مورد تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار گرفت. 

این استاد تمام مشاوره خانواده و ازدواج در خصوص برگزاری دوره های تربیتی روان درمانگر خانواده در مرکز "راه نو" گفت: در این مرکز هم به لحاظ تئوری و هم به لحاظ عملی سعی کردیم تا تربیت روان درمان خانواده داشته باشیم. بر همین اساس ورکشاپ هایی در خصوص مسائل مرتبط با خانواده برگزار کردیم. اخیرا نیز با کمک همکاران برنامه ای با عنوان برنامه جامع تربیت روان درمان خانواده و ازدواج تنظیم کردیم که تاکنون در جای دیگری مشاهده نشده است.

دکتر ثنائی مطرح کرد: طی 26 دوره برنامه تئوری و عملی برگزار کردیم که در هر دوره 10 نفر شرکت داشتند و موارد مرتبط با سیستم درمان خانواده را با هم بررسی کردیم. و با بروزرسانی و مدون تر شدن برنامه ها این مسیر را ادامه خواهیم داد.

 

 

 

 

 

Print

نظرات (0)

نوشتن یک نظر

نام:
ایمیل:
نظر:
افزودن نظر

نام شما
ایمیل شما
عنوان
پیام خود را وارد کنید ...
x
برگزیده ها
آخرین عکس نوشته ها
آخرین پادکست