شناسه خبر: 1943 - 21 تیر ,1397 - 8:00

حجت الاسلام سراج در گفتگو با «سلیم»:

نسخه قرآنی برای سلامت روان وجود دارد/ آرامش در نتیجه‌ی توکل داشتن بر خدا

نسخه قرآنی برای سلامت روان وجود دارد/ آرامش در نتیجه‌ی توکل داشتن بر خدا

نماینده ولی فقیه در دانشگاه رودهن گفت: نسخه شفابخش قرآن درباره سلامت روان می گوید که یاد خدا دلها را آرام می کند. با توجه به آیه «الا بذکر الله تطمئن القلوب» که می گوید با یاد خدا قلبها آرام می گیرد.

حجت الاسلام محمدابراهیم سراج، نماینده ولی فقیه در دانشگاه رودهن؛ در گفتگو با خبرنگار «سلیم»؛ در خصوص تأثیر معنویت در سلامت روان اظهار داشت: نیایش و دعا از مواردی است که امروزه اندیشمندان فعال در حوزه روانشناسی به آن توجه ویژه ای دارند. و معتقدند که معنویت و دعا کردن موجب سلامتی روح و روان آدمی می شود.

وی افزود:  کارل گوستاو یونگ که یکی از بزرگان حوزه روانپزشکی است و نظریات تحلیلی روانشناسی دارد گفته که بیش از دو سوم از کسانی که برای بیماری روحی به من مراجعه می کنند اغلب تحصیلکرده هستند، مشکلشان فاصله گرفتن از مذهب است. 

نماینده ولی فقیه در دانشگاه رودهن ادامه داد: وقتی یونگ و بسیاری از فعالین روانشناسی دیدگاهشان برای سلامت روان گرایش به مذهب است پس نباید اهمیت معنویات را نادیده بگیریم.

حجت الاسلام سراج تصریح کرد: دکتر توماس هابز نیز در خصوص نماز می گوید: نماز بهترین وسیله ای است که تا کنون برای توسعه ی اطمینان و تسکین اعصاب و همچنین ایجاد نشاط شناخته شده است.

وی با بیان اینکه نسخه قرآنی برای سلامت روان وجود دارد، ابراز داشت: نسخه شفابخش قرآن درباره سلامت روان می گوید که یاد خدا دلها را آرام می کند. با توجه به آیه «الا بذکر الله تطمئن القلوب» که می گوید با یاد خدا قلبها آرام می گیرد، باید بدانیم که قلوب به معنای باطن و روح آدمی است و چه خوش است که روح آدمی آرام و قرار داشته باشد.

نماینده ولی فقیه در دانشگاه رودهن خاطرنشان کرد: یاد خدا کردن به منظور به یاد افتادن معمول نیست بلکه یاد خدا باید همراه با شناخت او باشد. یعنی آدمی باید اسماء و قدرت خدا را به خوبی بشناسد و به او توکل کند، چراکه توکل و تکیه کردن بر خدا موجب آرامش می شود.


Print

نظرات (0)

نوشتن یک نظر

نام:
ایمیل:
نظر:
افزودن نظر

نام شما
ایمیل شما
عنوان
پیام خود را وارد کنید ...
x
برگزیده ها
آخرین عکس نوشته ها
آخرین پادکست