شناسه خبر: 2017 - 1 مرداد ,1397 - 8:00

خاتونی در گفتگو با «سلیم» مطرح کرد

ورزش یکی از پناهگاه‌های تخلیه استرس در جوامع امروزی

ورزش یکی از پناهگاه‌های تخلیه استرس در جوامع امروزی

یک جامعه شناس و کارشناس ورزشی گفت: در شرایط کنونی جامعه که سرشار از استرس و هیجانات منفی است، ورزش یکی از راهکارها و پناهگاههایی است که افراد می توانند خشم و انرژی خود را تخلیه کنند.

مجید خاتونی، جامعه شناس و کارشناس ورزشی؛ در گفتگو با خبرنگار «سلیم»؛ با بیان اینکه ورزش به لحاظ روحی و جسمی در سلامتی افراد تأثیرگذار است، اظهار داشت: امروزه سلامت حوزه وسیعی را شامل می شود. سازمان بهداشت جهانی در تعریف فرد سالم ، شخصی را سالم می شمارد که از نظر جسمی، روانی و اجتماعی در سلامت کامل باشد.

وی با اشاره به اینکه ورزش موجب تخلیه انرژی مازاد، سائق های سرکوب شده و هیجانات افراد می شود، افزود: در شرایط کنونی جامعه که سرشار از استرس و هیجانات منفی و آسیب زاست، ورزش یکی از راهکارهای اساسی و پناهگاههایی است که افراد می توانند از طریق فعالیت های ورزشی خشم و انرژی خود را به شیوه ای هنجارمند تخلیه کنند.

این جامعه شناس و کارشناس ورزش در خصوص فواید ورزش گروهی تصریح کرد: ورزش گروهی روحیه جمع گرایی و دگر پذیری را ایجاد کرده و با افزایش دوستی ها و پیوندهای محبت آفرین به اجتماعی شدن افراد کمک می کند.

خاتونی ورزش را محیط انسان ساز دانسته و با تأکید بر سخنان جورج هربرت مید (جامعه شناس مطرح امریکایی) مبنی بر اینکه ورزش و بازی ها در شکل گیری شخصیت کودکان موثر بوده و در روند اجتماعی شدن افراد تاثیر دارد، ابراز داشت: ورزش به مثابه کنش ارتباطی در تعاملات بین فردی و اجتماعی تأثیرگذار است و بار مثبتی بر بهداشت روانی جامعه می گذارد.از منظری دیگر ، رویدادهای بزرگ ورزشی چون جام جهانی ضمن هویت بخشی ، موجب انسجام اجتماعی و نشاط روانی جامعه در میان استرس های روزمره است.

وی ادامه داد: افراد و خانواده ها نباید از تاثیر و نقش ورزش در زندگی خود غافل شوند بلکه باید آنرا راهی پیشگیرانه و شیوه ای درمانگر دانسته و این امر مهم را در اولویت برنامه های روزانه خود بگنجانند. 

این جامعه شناس و کارشناس ورزش گفت: گسترس فرهنگ آپارتمان نشینی و ماشینی شدن زندگی موجب کاهش تحرک افراد جامعه و پیدایش خانواده های کم تحرک گردیده که می تواند علت بسیاری از بیماری های روانی و ناهنجاری های جسمانی باشد . از سوی دیگر ورزش مانند سپری مستحکم در مقابل آسیب های اجتماعی عمل کرده و نوجوانان و جوانان را از مضار و دام های اجتماعی چون خشونت، اعتیاد و خودکشی مصون نگه می دارد.

خاتونی در آخر میزان ورزش گرایی جامعه ایرانی را ناکافی و نامطلوب دانست و خاطرنشان کرد: با توجه به تکثر و تنوع بیماریها، سبک زندگی ناصحیح افراد در کنار معضلاتی چون آلودگی هوا و کمبود نشاط اجتماعی ، فرهنگ تحرک و سواد ورزشی باید در جامعه اشاعه و ارتقا یابد تا فعالیت های ورزشی به مثابه امری فرهنگی و درمانی در سبد مصرف روزانه افراد و خانواده ها  قرار گیرد.

 

Print

نظرات (0)

نوشتن یک نظر

نام:
ایمیل:
نظر:
افزودن نظر

نام شما
ایمیل شما
عنوان
پیام خود را وارد کنید ...
x
برگزیده ها
آخرین عکس نوشته ها
آخرین پادکست