شناسه خبر: 1896 - 12 تیر ,1397 - 20:00

وصف انسان سالم و راه‌های رسیدن به سلامت در قرآن

وصف انسان سالم و راه‌های رسیدن به سلامت در قرآن
عضو هیئت علمی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه با اشاره به ویژگی انسان سالم از دیدگاه قرآن و اسلام، گفت: انسان سالم از دیدگاه قرآنی و اسلامی، علاوه بر آنکه فردی متعادل است، فردی تعالی‌جو و متعالی بوده که برای با نیت خالص برای قرب الهی تلاش می‌کند.

به گزارش خبرنگار «سلیم»؛ مسعود جان‌بزرگی، دکترای تخصصی روانشناسی و روان‌درمان‌گر با اشاره به اینکه انسان سالم در مکاتب مختلف روانشناسی، تحلیلی متفاوت دارد، گفت: به طور کلی در یک جمع‌بندی از تعریف انسان سالم در مکاتب مختلف می‌توان ویژگی‌هایی برشمرد که مهم‌ترین آنها داشتن ادراکی سالم و کارآمد نسبت به امور مختلف و رفتاری سازگارانه در برخورد با محیط اطراف است.


این روان‌درمان‌گر افزود: اگر چه بر اساس مکاتب مختلف تعاریف مختلفی برای انسان سالم می‌توان ارائه داد اما ویژگی‌هایی همچون عدم تعارض با دنیای خارجی، نداشتن تعارض‌های درونی و تسلط بر خود در برخی مکاتب و ویژگی‌هایی چون عدم وجود نشانه‌های اختلال، توانایی برآورده کردن انتظاراتی که از فرد می‌رود در برخی دیگر از مکاتب به عنوان ویژگی‌های انسان سالم برشمرده شده است.

جان‌بزرگی ادامه داد: بعضی‌ها معتقد هستند فردی که خود را انسان سالمی تصور کند در واقع انسان سالمی است، بعضی‌ دیگر هم معتقدند که اصلا انسان ناسالم وجود ندارد و برخی نیز معتقدند نمی‌توانیم از مقوله‌ای با عنوان سلامت یا بیماری سخن بگوییم زیرا هر کسی بر اساس آن چیزی که خود او هست و بر اساس دیدگاه خود، دنیا را درک می‌کند.

وی با اشاره به اینکه این‌ها همه الگوهای مختلفی از انسان سالم یا کامل در مکاتب مختلف هستند، افزود: الگوی کامل‌تر انسان سالم ویژگی‌های فردی را ارائه می‌کند که شناخت یا فکر منطقی، رفتار سازگارانه، ذهنیت‌ها و تجسمات قابل مدیریت، تسلط و مدیریت بر حواس داشته باشد و بتواند اطلاعات لازم در زندگی خود را از طریق حواس خود به دست آورد.

جان‌بزرگی با اشاره به دیگر ویژگی‌های انسان سالم بر اساس این الگوی کامل‌تر، گفت: انسان سالم در این الگو، فردی است که سبک زندگی سالم و بدن سالمی داشته باشد و بتواند سالم زندگی کند و از سوی دیگر توانایی برقراری ارتباط مطلوب با دیگران را داشته باشد و بتواند حقوق خود و دیگران را مدیریت کند.

وی نشان دادن عواطف متناسب در امور مختلف را ویژگی نهایی چنین انسانی برشمرد و افزود: جمع همه این ویژگی‌ها در دیدگاه سکولار، انسان سالمی را به تصویر می‌کشد که به عنوان فردی متعادل، مطلوب نهایی است و برای رسیدن به آن تلاش می‌شود ولی انسان سالم از دیدگاه قرآن ویژگی‌هایی فراتر از این‌ها دارد.

جان‌بزرگی با اشاره به ویژگی انسان سالم از دیدگاه قرآن و اسلام، گفت: انسان سالم از دیدگاه قرآنی و اسلامی، علاوه بر آنکه فردی متعادل است فردی تعالی‌جو و متعالی است که قرب الهی به عنوان ویژگی منحصر بفرد، تمام ویژگی‌هایی که برای انسان سالم متعادل برشمرده شد را به همدیگر متصل می‌کند.

عضو هیات علمی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه تصریح کرد: قرب الهی همچون نخ تسبیح ویژگی‌های انسان متعادل را به یکدیگر متصل می‌کند و البته این قرب الهی باید با نیتی خالص همراه باشد که جزئی از انگیزه و نیت فرد است و اگر چنین شد، این فرد با ابعادی که بر آن متذکر شدیم به مراتب بالاتر صعود می‌کند که همان تعالی است.

جان‌بزرگی با بیان اینکه انسان سالم از دیدگاه قرآن باید چنین وضعیتی را دارا باشد، افزود: انسانی چنین سالم اگر همه دنیا را به او بدهند و یا همه دنیا را از او بگیرند چنان شاد یا چنان ناراحت و نا امید و مایوس نخواهد شد که تعادل خود را از دست بدهد بلکه ثبات امری مفروض بر او است.

این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تاکید کرد: انسان سالم از منظر قرآن کریم و اسلام با معیارهای روانشناسی نیز هماهنگ بوده و جور می‌آید.
جان‌بزرگی در پاسخ به این سوال که نخستین گام برای رسیدن به سلامت از منظر قرآن چیست، گفت: از نظر روانشناسی تحول برای رسیدن به سلامت دارای اهمیت است و اگر فردی بتواند ذهن خود را متحول کند تا آن حدی که حقایق را آن‌گونه که هست ببیند قدم در مسیر سلامت دارد؛ آغاز تحول آغاز طریق سلامت است.

این دکترای تخصصی روانشناسی و روان‌درمان‌گر با اشاره به اینکه خود در روان‌درمان‌گری از سبک زندگی افراد آغاز می‌کند، گفت: تحول در سبک زندگی زمینه‌ساز مهمی برای تحول فرد است که پس از آن گام‌های دیگر در پی می‌آید و حرکتی از ظاهر به باطن آغاز می‌شود که همان طریق سلامت مطلوب ما است.

 

منبع: ایکنا
Print

نظرات (0)

نوشتن یک نظر

نام:
ایمیل:
نظر:
افزودن نظر

نام شما
ایمیل شما
عنوان
پیام خود را وارد کنید ...
x
برگزیده ها
آخرین عکس نوشته ها
آخرین پادکست