شناسه خبر: 73 - 8 آذر ,1396 - 12:58

چگونه حالمان را خوب کنیم و با حال بد کنار بیاییم؟

چگونه حالمان را خوب کنیم و با حال بد کنار بیاییم؟
هیچ‌چیز یا هیچ‌كسی ارزش این را ندارد كه برای رسیدن به آن، دچار استرس و اضطراب شوید. بر همین اساس لازم است تا برای خوب بودن حالمان تلاش کنیم و بهترین حال را برای لحظه‌هایمان بسازیم.

به گزارش خبرنگار «سلیم نیوز»؛ هیچ‌چیز یا هیچ‌كسی ارزش این را ندارد كه برای رسیدن به آن، دچار استرس و اضطراب شوید. بر همین اساس لازم است تا برای خوب بودن حالمان تلاش کنیم و بهترین حال را برای لحظه‌هایمان بسازیم.

 
پوست‌ را تازه كنید
در هر فصلی از سال، پوست نیازمند مراقبت‌ است. طبیعی است نوع مراقبت‌ها نیزمتناسب با وضعیت آب و هوای هر فصل است. گرما، تابش شدید نورآفتاب و گرد وغبار كه در كلانشهرها بیش از هر منطقه دیگری در هوا وجود دارد، عواملی هستند كه باید پوست را در مقابل آنها مراقبت كرد. برای این منظور، به نكته‌های زیر دقت كنید.
 
تمیز كنید
به محض رسیدن به خانه، صورت را با محلول‌های پاك‌كننده مناسب پاك كنید. هرچه توان شست‌وشوی پوست صورت با این محلول‌ها عمیق‌تر باشد، به همان نسبت پوست سالم‌تر و شاداب‌تر خواهد شد. بنابراین صورت را با محلول متناسب با پوست صورت پاكسازی كنید.
 
صورت را بشویید
حتی اگر روی محلول پاك‌كننده توصیه شده باشد كه پس از پاكسازی با این محلول، نیازی به شستن نیست اما با این حال صورت‌تان را بشویید. در فصل تابستان، هرچقدرهم كه مراقب باشید، دمای بالای هوا، باعث بالا رفتن دمای پوست می‌شود. بنابراین شست وشو با آب ضروری است.
 
آب درمانی
حتما حس خوب ناشی از شستن صورت با آب خنك را بارها تجربه كرده‌اید. با تماس نخستین قطره‌های آب خنك با پوست داغ، حس سبكی، آرامش و نشاط به پوست تزریق می‌شود. بنابراین نخستین قدم برای حفظ شادابی و نشاط پوست، شستن آن با آب سرد است. برای چند ثانیه كف دست‌تان را از آب سرد پر كنید و صورت را داخل آن بگیرید تا كاملا خنك شود.
 
خیار درمانی
یكی از میوه‌هایی كه می‌تواند باعث آرامش پوست شده و به آن آبرسانی هم انجام دهد، خیار است. یك عدد خیار را بشویید. آن را رنده كنید و تمام پوست صورت به جز دور چشم‌ها را با آن بپوشانید. نیم ساعت دراز بكشید و بعد صورت‌تان را بشویید. تازه شدن پوست صورت را به خوبی احساس خواهید كرد.
 
لیمو درمانی 
یكی دیگر از راهكارهای پاكسازی و حفظ لطافت پوست صورت، مالیدن آب لیموترش روی آن است. آب یك عدد لیموترش را بگیرید. بعد از شستن صورت، با كمك پنبه، آب‌لیمو را روی صورت، به جز دور چشم بمالید. 10دقیقه صبر كنید و سپس پوست را بشویید.
 

لایه‌برداری كنید

در فصل تابستان به‌دلیل آلودگی بیشتر هوا، پوست درمعرض آسیب بیشتری قرار دارد. بنابراین باید به شكل مناسب آن را لایه‌برداری كرد. برای این منظور، كرم لایه‌بردار مناسب تهیه و 2تا 3بار در هفته، با كمك آن، پوست را لایه برداری كنید. یكی از لایه‌بردارهای طبیعی سفید آب است. هر بار كه حمام می‌روید، بهتر است پوست را با كمك سفیدآب، لایه‌برداری كنید.
  
مرطوب كنید
خشكی خاص هوا در فصل تابستان، رطوبت پوست را كاهش می‌دهد. بنابراین حتما بعد از شستن پوست صورت و تمیز كردن آن، از مرطوب‌كننده متناسب با پوست استفاده كنید.
 
شست وشو با بخار
به‌صورت‌تان بخور بدهید. برای این كار، قابلمه كوچكی را آب كنید. بعد از اینكه جوشید به اندازه نصف فنجان به آن گل بابونه و كمی گلاب اضافه كنید. كمی كه جوشید و گل‌ها باز شدند، قابلمه را از روی گاز بردارید. حوله‌ای روی سر بیندازید و صورت را مقابل بخار آن بگیرید. 10تا 15دقیقه پوست را بخور بدهید. سپس صورت را خشك كنید و آن را با آب ولرم رو به سرد بشویید.
 
كرم ضد‌آفتاب
این توصیه كاملا تكراری است، اما استفاده از كرم ضدآفتاب را فراموش نكنید. اگر به‌مدت طولانی درمعرض آفتاب قرار دارید، هر سه ساعت یك‌بار كرم را تجدید كنید.
 
از من است كه بر من است
همیشه هم اینطور نیست كه دیگران مسئول حالِ بد ما باشند. گاهی خودمان با رفتارهایی كه می‌كنیم، حال خودمان را بد می‌كنیم. این موارد كدام هستند؟ آنها را می‌شناسیم؟ بیایید با هم این كارها را مرور كنیم تا شاید كمتر تكرارشان كنیم.
 
1. وقتی جیب سوراخ می‌شود

دخل و خرج كه به هم بخورد، اوضاع مالی كه به هم بریزد، حال آدم دست بسته‌ای را دارید كه نمی‌تواند بسیاری از كارها را انجام دهد؛ برای مثال، ناگهان تلفن‌تان یك طرفه می‌شود! احتیاج دارید با دوستان‌تان دورهمی كوچكی در كافی شاپ داشته باشید، اما آه در بساط ندارید! نیاز دارید به سر و وضع ظاهری‌تان برسید، اما بازهم جیب خالی است! تولد صمیمی‌ترین دوست‌تان است، اما دست‌تان خالی است، به‌طوری كه نمی‌توانید حتی برایش گل بخرید و... هزار و یك مورد ریز و درشت دیگر. این وضعیت، بار روانی اضافی به شما تحمیل می‌كند. بنابراین به محض گرفتن حقوق، همه آن را به آتش نكشید.
 
2. از دیگران درخواست می‌كنید

انسان ذاتا موجودی اجتماعی است. بنابراین قرارهای دوستانه، بودن در كنار افرادی كه دوست‌شان داریم، به سلامت روان‌مان كمك خواهد كرد، اما برای شادی‌تان به هیچ وجه روی دیگران حساب باز نكنید. تنها برنامه‌ریزی كنید. اگر كسی خواست، با شما همراه خواهد شد.
 
3. ارتباط نگیرید

دل‌تان برای كسی تنگ می‌شود. حق هم دارید، اما به او تلفن می‌كنید یا پیغام می‌دهید، یا پاسخی نمی‌گیرید و یا پاسخی را كه باید، نمی‌گیرید.اینجا‌ست كه حال‌تان بد می‌شود. حق هم دارید. بهتر است تلفن و پیغام‌تان را دوباره تكرار نكنید. پیغام یا تلفن دوباره شما اگر بازهم بی‌جواب بماند، حال‌تان را بدتر خواهد كرد. بنابراین سكوت كنید.
 
4. به‌خودتان توجه كنید

حال‌تان خوب نیست. به‌خودتان توجه نمی‌كنید، اما وقتی به آینه نگاه می‌كنید، حال‌تان دگرگون می‌شود. بنابراین سعی كنید در بدترین شرایط روحی هم دست از خودتان نكشید. سعی كنید آشفتگی ظاهری، مشكل روحی‌تان را تشدید نكند.
  
5. شلخته نباشید

آشفتگی اتاق یا خانه باعث تشدید حال نامناسب می‌شود. پس سعی كنید تا حد ممكن، بلند شوید و دور و برتان را تمیز كنید.
 
6. به‌خودتان سخت می‌گیرید

حال‌تان خوب نیست. حوصله كسی را ندارید. نمی‌خواهید با كسی صحبت كنید. اصلا شنیدن صدای دیگران به شما اضطراب می‌دهد. چرا به‌خودتان سخت می‌گیرید و خودتان را مجبور به انجام كارهایی می‌كنید كه حال‌تان را بدتر می‌كنند؟ در این شرایط كاری را انجام دهید كه باعث شادی‌ و آرامش‌تان می‌شود.
 
7. همیشگی‌ها را فراموش می‌كنید

گاهی ناخواسته یا از سر بی‌حوصلگی كارها و عادت‌های همیشگی‌تان را فراموش می‌كنید. این مساله هم عاملی برای حال بد شماست. سعی كنید تاحد ممكن عادت‌های خوب همیشگی مثل ورزش، مطالعه، گشت و تفریح با دوستان، سفر و هرعادت خوبی را كه داشته‌اید كنار نگذارید.
 
8. بت می‌سازید

وقتی از دیگران، شرایط، شغل و موقعیتی خاص، بت می‌سازید و آنها را بزرگ می‌كنید، آن وقت است كه دست یافتن به آنها به دغدغه ذهنی شما تبدیل می‌شود. این دغدغه اضطراب و استرس به همراه دارد و حال‌تان را بد می‌كند. بنابراین هیچ‌چیز یا هیچ‌كسی ارزش این را ندارد كه شما برای رسیدن به آن، دچار استرس و اضطراب و دگرگونی احوال شوید.
 
منبع: برترین‌ها

Print

نظرات (0)

نوشتن یک نظر

نام:
ایمیل:
نظر:
افزودن نظر

نام شما
ایمیل شما
عنوان
پیام خود را وارد کنید ...
x
برگزیده ها
آخرین عکس نوشته ها
آخرین پادکست