شناسه خبر: 1907 - 16 تیر ,1397 - 8:00

بابامرادی در گفتگو با "سلیم" :

برای داشتن زندگی و جامعه ای مطلوب باید مهارت‌های زندگی را بیاموزیم

برای داشتن زندگی و جامعه ای مطلوب باید مهارت‌های زندگی را بیاموزیم

یک مشاور و روانشناس خانواده گفت: همه مهارتها همچون پازلی تکمیل کننده یکدیگر هستند و لازم است تا برای داشتن زندگی و جامعه ای مطلوب خود را برای یادگیری و به کار بستن مهارت ها آماده کنیم.

دکتر حمیدرضا بابا مرادی، مشاور و روانشناس خانواده؛ در گفتگو با خبرنگار «سلیم»؛ با تأکید بر اینکه دارا بودن مهارت‌های زندگی از مهمترین راههای حفظ بنیان خانواده است، اظهار داشت: گاهی فردی رانندگی بلد نیست و مداوم ماشین خود را عوض می کند تا بتواند مشکلات خود را حل کند اما تنها راهکار این شخص آموزش مهارت رانندگی است. در بسیاری اوقات ما نیز مهارت زندگی را بلد نیستیم و برای همین هم از زندگی رضایت نداریم.


وی با اشاره به مهارت های مختلف از جمله فرزندپروری، همسرداری، ارتباط با دیگران و ... افزود: گاهی مهارت را با علم اشتباه می گیریم و توقع داریم در صورت داشتن علم بتوانیم زندگی خوبی نیز داشته باشیم در صورتی که دانایی به تنهایی توانایی نمی آورد بلکه باید در کنار  علم نیز مهارت ها را بیاموزیم.


این  مشاور و روانشناس خانواده با بیان اینکه باید برای داشتن زندگی بهتر مهارتها را مداوم تمرین و تکرار و تجربه کنیم، تصریح کرد: افرادموفق  از اول زندگیشان مهارت ها را بلد نبوده اند بلکه با تمرین و تکرار و تجربه به موفقیت رسیده اند. 


بابامرادی ادامه داد: برخی فکر می کنند با چند بار شرکت کردن در جلسات مشاوره و آموزش چند نکته مهارتی، می توانند به خوبی زندگی کنند و با به کار بردن چند بار  از آن نکته ها دیگر همه چیز عالی و درست می شود، در صورتی که انسان باید خستگی ناپذیر باشد، چراکه برای انجام مهارتها سه نکته اصلی تمرین و تکرار و تجربه لازم و ملزوم همدیگر هستند.


وی با تأکید بر اینکه باید بدانیم که مهارتها چقدر اهمیت دارند و برای یادگیری آنها باید تلاش کنیم، گفت: سازمان بهداشت جهانی نیز 10 مهارت اساسی زندگی را معرفی کرده است که افراد باید این مهارتها را داشته باشند تا هم خودشان و هم دیگران در امنیت باشند و از زندگی لذت ببرند.


 این مشاور و روانشناس خانواده در خصوص مهارت خودآگاهی ابراز داشت: مهارت خودآگاهی یعنی فرد نقاط قوت و ضعف خود را بشناسد و متناسب با زندگی آنها را تقویت یا تضعیف کند. 


بابامرادی اضافه کرد: حضرت علی علیه‌السلام نیز فرمودند که هر کسی نفس خود را شناخت پس خدای خود را هم شناخته است. پس باید به خودشناسی برسیم و هدف از آفرینش خودمان را دریابیم.


وی مهارت ارتباط مؤثر را تشریح کرد و گفت: بعد از شناخت خود باید اطرافیان و دیگران را هم بشناسیم و بتوانیم با آنها ارتباط مؤثر و با امنیت برقرار کنیم. در اسلام وقتی سلام می کنیم همین آغاز یک رابطه بوده و سلام نیز در عربی به معنی صلح است. و زمانی که به کسی سلام می کنیم یعنی می خواهیم با او در صلح و امنیت باشیم و وقتی او نیز در پاسخ سلام داد یعنی این رابطه با صلح و امنیت را پذیرفته است.


این مشاور و روانشناس خانواده عنوان کرد: وقتی می خواهیم کودکمان را به مدرسه بفرستیم توصیه هایی را برای دفاع از خود به او می کنیم تا بتواند ارتباط امنی را برقرار کند. مثلا می گوییم اگر تو را زدند تو هم آنها را بزن. و وقتی کسی چنین رفتاری کرد و بر اساس همان الگوی غلط رشد کرد با همان الگوی غلط نیز در بزرگسالی زندگی خواهد کرد. و این یعنی مهارت ارتباطی را یاد نگرفته است.


بابامرادی درباره مهارت حل مسئله اظهار داشت: باید یاد بگیریم که مشکل را به مسئله تبدیل کنیم وگرنه آن مشکل به بحران تبدیل می شود. تبدیل مشکلات به مسئله امر مهمی است چراکه مسئله قابلیت حل شدن دارد.


وی اعتماد به نفس و خودباوری را از دیگر مهارتهای مهم زندگی خواند و افزود: همه‌ی مهارتها در بستری به نام اعتماد به نفس شکل می گیرند. یعنی اگر خودم را باور نداشته باشم نمی توانم به خوبی مهارت های دیگر را انجام دهم و به دیگران هم کمک کنم.


این مشاور و روانشناس خانواده ادامه داد: تفکر خلاق و تفکر نقاد نیز در راستای خودباوری هستند، چراکه برای حل مسائل باید خلاقیت داشته باشیم و برای اینکه بتوانیم درست عمل کنیم باید تفکر نقاد داشته باشیم.


بابامرادی تصریح کرد: مهارت حل تعارض نیز نکته مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد، چراکه تعارض فاصله بین وضع موجود و وضع ایده آل است و اگر کسی در تعارض با چیزی یا کسی قرار بگیرد و نتواند آن را حل کند به مشکل می خورد.


وی خاطرنشان کرد: همه مهارتها همچون پازلی تکمیل کننده یکدیگر هستند و لازم است تا برای داشتن زندگی و جامعه ای مطلوب خود را برای یادگیری و به کار بستن مهارت ها آماده کنیم.Print

نظرات (0)

نوشتن یک نظر

نام:
ایمیل:
نظر:
افزودن نظر

نام شما
ایمیل شما
عنوان
پیام خود را وارد کنید ...
x
برگزیده ها
آخرین عکس نوشته ها
آخرین پادکست