در تب و تاب آغاز سال تحصیلی؛

مشاور مدرسه با چه مسائلی سر و کار دارد؟

مشاور مدرسه با چه مسائلی سر و کار دارد؟
در روزهایی که رتبه های کنکور اعلام شد و بازار معرفی رشته ها و مشاغل گرم بود، فرصت های بسیاری پیش آمد که مرا به عنوان یک دانش آموخته مشاوره مدرسه برآن داشت تا به طور جدی رشته مشاوره را توصیف کنم.

به گزارش خبرنگار «سلیم»؛ فاطمه امینیان، دانشجوی کارشناسی ارشد مشاوره مدرسه در یادداشتی نوشت: در روزهایی که رتبه های کنکور اعلام شد و بازار معرفی رشته ها و مشاغل گرم بود، فرصت های بسیاری پیش آمد که مرا به عنوان یک دانش آموخته مشاوره مدرسه برآن داشت تا به طور جدی رشته مشاوره را توصیف کنم.

 اکنون میخواهم نگاه تخصصی به این رشته را بعد از گذشت حدود ۶ سال  تحصیل درآن با شما در میان بگذارم.
میتوان بااطمینان گفت تک تک انسان های کره زمین، مخاطب خاص این رشته هستند.
مشاوره با مسائل و چالش هایی که هر فردی در طول زندگی خود تجربه میکند، سرو کار دارد؛

●کودکم خیلی به من وابسته شده، لحظه ای از من جدا نمیشود، چکار کنم؟
●نوجوانم  دچار افت تحصیلی شده ، معلمش میگوید او سر کلاس اصلا حواسش اینجا نیست و خیلی ساکت است، انگار فکرش جای دیگر است، به نظر علت چیست؟
●هر چه تلاش میکنم رضایت  خانواده ام را برای ازدواج با خواستگارم جلب کنم موفق نمیشوم، شما میگویید چکار کنم؟
●من و همسرم میخواهیم احساس خوشبختی بیشتری داشته باشیم و از همین زندگی و شرایطی که داریم بیشترین لذت را ببریم. تصمیم گرفتیم از یک مشاور کمک بگیریم.
●مسائلی در محیط کاری من پیش آمده که به شدت مرا درگیر کرده است. تا حدی که همسرم و فرزندم گلایه میکنند که تو حتی در خانه هم فکرت پیش ما نیست.  دوست دارم این شرایط را عوض کنم اما نمیدانم چگونه باید این کار را انجام دهم.
●پدرم توانایی مراقبت از خودش را ندارد، برادرم میگوید بهتر است او را به خانه سالمندان ببریم، راه چاره چیست؟

دقت کنید که این موضوعات برای همه انسان ها پیش می‌آید. هر والدی که کودک یا نوجوانی  دارد با سوال ها و مشکلاتی رو به رو میشود. حتی اگر آن کودک یا نوجوان دچار هیچ گونه بیماری یا اختلالی نباشد،‌ از ضریب هوشی قابل قبول برخوردار باشد و خلاصه از هر نظر عادی باشد.
 هر فردی که به جایگاه تصمیم گیری برای ازدواج میرسد سوالات و نقاط مبهم فراوانی دارد.
هریک از زوجینی که پس از تاهل با اختلاف سلیقه ها و چالش هایی مواجه میگردند.
و....
این ها مسائلی هستند که مشاوره به طور تخصصی به آنها میپردازد.
تک تک لحظات زندگی میتواند در معرض مشاوره قرار گیرد. از کودکی تا سالمندی و از نگرانی و سردرگمی تا مشاوره پیش از ازدواج ، احساس خوشبختی و لحظات خوب و خوش!
برای شناخت بیشتر این رشته میتوان گفت که رسالت اصلی، پیشگیری از بروز نارسایی و آسیب روانی است. 
نارسایی میتواند در زمینه های شناختی، عاطفی و رفتاری رخ دهد و اگر برطرف نگردد تبدیل به آسیب و اختلال روانی شود.
یک مشاور در شناسایی نشانه هایی که هشدار بروز یک نارسایی و یا اختلال و آسیب روانی را میدهند، مهارت دارد و هشیارانه عمل میکند. 
فرض کنید مادری به همراه دو فرزند برای برنامه ریزی کنکور فرزند اول به مشاور مدرسه ی پسرش مراجعه کرده است، مشاور ضمن فعالیت مشاوره پیش‌دانشگاهی، متوجه سبک اشتباه مادر در صحبت کردن با فرزند کوچکتر میگردد در نتیجه ، در پایان جلسه مادر را با کلاس های آموزشی سبک های ارتباطی والد-فرزند آشنا میکند و یا جلسه‌ی بعدی را با مادر هماهنگ میکند تا در زمینه بهبود رابطه با فرزندش کمک کند.
 در این رشته کمتر حرفی از اختلال و بیماری است.
یک مشاور به هنگام برقراری ارتباط با مراجع، آخرین گزینه اش نسبت دادن اختلالات است. در واقع تنها هنگامی به سراغ منابع شناسایی اختلالات و بیماری روانی میرود که تنها راه باقیمانده برای کمک به مراجع همین باشد.
یکی دیگر از راه هایی که در زمینه آشنایی با هر رشته ای میتواند بسیار روشنگر باشد، نگاهی به واحد های دانشگاهی آن است.
دانشجویان این رشته،ضمن نگاهی به مبانی جامعه شناسی ، فلسفه، علوم تربیتی، روانشناسی، روانشناسی اجتماعی، آسیب شناسی( اختلالات) روانی، ... آشنایی بیشتری با واحدهای اختصاصی این رشته اعم از: مبانی مشاوره، نظریه های مشاوره، نظریه‌های شخصیت، مشاوره گروهی، مشاوره شغلی، مشاوره مدرسه، مشاوره خانواده، فنون مشاوره و برقراری ارتباط، نظریه های رشد کودک و نوجوان،... را کسب میکنند.
امید است که دانشجویان علاقمند و مستعد بعد از گذراندن واحدهای دانشگاهی، دوره های کارورزی و کارگاه های آموزشی متعدد و متنوع و مهمتر از همه دوره های خودشناسی، در زمینه ی کمک به مراجع برای شناختن خودش مهارت یابند و در واقع توانایی و ظرفیت همسفر شدن با مراجع در مسیر شناختن نقاط قوت و ضعف او را کسب کنند.فاطمه امینیان
دانشجوی کارشناسی ارشد مشاوره مدرسه
دانشگاه علامه طباطبائیPrint

نظرات (0)

نوشتن یک نظر

نام:
ایمیل:
نظر:
افزودن نظر

نام شما
ایمیل شما
عنوان
پیام خود را وارد کنید ...
x
برگزیده ها
آخرین عکس نوشته ها
آخرین پادکست