شناسه خبر: 1961 - 23 تیر ,1397 - 8:00

رستگار در گفتگو با «سلیم» مطرح کرد

کاهش سطح دغدغه‌های مردم و کاریکاتوری شدن ذهن‌شان/ لزوم افزایش سطح سواد زندگی مردم

کاهش سطح دغدغه‌های مردم و کاریکاتوری شدن ذهن‌شان/ لزوم افزایش سطح سواد زندگی مردم

یک فعال رسانه‌ای گفت: مهمترین مسئله ای که موجب شده تا مردم دچار احساس ناامنی شوند، کاهش سطح دغدغه های آنهاست و افکار و زندگیشان عمق فرهنگی و مذهبی کمتری پیدا کرده است و همه ذهن خود را درگیر دغدغه های سیاسی کرده اند. و چون رشد اطلاعاتی افراد نامتوازن است همین امر موجب شده تا ذهن مردم کاریکاتوری شود و نتواند درست تحلیل کرده و درست زندگی کند.


احسان رستگار، فعال رسانه‌ای؛ در گفتگو با خبرنگار «سلیم»؛  با بیان اینکه جامعه ما دچار  اشباع رسانه ای شده است، اظهار داشت:  در جوامع دیگر مردم همچون کشور ما درگیر رسانه نشده و دچار اشباع رسانه ای نشده اند. 

وی با اشاره به بهم ریختن آرامش فکری مردم افزود: مردم بیش از آنچه که باید بدانند می دانند که این دانستن توام با جهل مرکب است و بر این باورند که از همه چیز سر در می آورند و همین امر موجب تشویش روانی و ناآرامی روحی شان می شود.

این فعال رسانه‌ای با بیان اینکه یکی از معضلات جامعه ما احساس ناامنی است، تصریح کرد: وقتی سر درآوردن از یکسری اطلاعات به جز احساس ناامنی تأثیر دیگری در زندگی افراد نمی گذارد پس بهتر است تا مردم خود را خیلی درگیر دانستن همه چیز نکنند. چراکه در کشورهای دیگر نیز مشکلات زیادی از جمله اختلاس و بیکاری و ... وجود دارد اما در کشور ما این مشکلات مداوم تکرار می شوند و برخی از این مسائل برای ایجاد تنش در بین مردم سوءاستفاده می کنند.

رستگار ادامه داد: مهمترین مسئله ای که موجب شده تا مردم دچار احساس ناامنی شوند، کاهش سطح دغدغه های آنهاست و افکار و زندگیشان عمق فرهنگی و مذهبی کمتری پیدا کرده است و همه ذهن خود را درگیر دغدغه های سیاسی کرده اند. و چون رشد اطلاعاتی افراد نامتوازن است همین امر موجب شده تا ذهن مردم کاریکاتوری شود و نتواند درست تحلیل کرده و درست زندگی کند.

وی با تأکید بر اینکه اولویت دغدغه هر شخص باید خودش، خانواده اش و جامعه اش باشد، گفت: مردم ما دچار اختلال در محاسباتشان شده اند به گونه ای که اولویت دغدغه شان معطوف به عملکرد و نحوه زندگی مسئولین، اخبار و رسانه ها و بازیهای رسانه ای شده است.

این فعال رسانه‌ای ابراز داشت: دانستن زیاد دردی را دوا نمی کند بلکه اگر نسبت به کار و زندگی خود آگاهی داشته باشیم بیشتر به نفعمان است.

رستگار با اشاره به اینکه در تمام فضاهای سیاسی و ابعاد آن مستعد تشنج هستیم، مطرح کرد: در همه جوامع مشکلات وجود دارد اما مردم خود را درگیر آنها نمی کنند چراکه این امر را پذیرفته اند که خطای انسانی وجود دارد و متخصصان باید به این امور رسیدگی کنند.

وی با تأکید بر اینکه اتاق فکر دشمن در داخل نیز نفوذ داشته و فعال هستند، عنوان کرد: افکار مردم ایران شناخته شده است و بر همین اساس اتاق فکر جنگ روانی دشمن به راحتی می تواند مردم را چنان بهم بریزد که اگر هر ایرانی فقط یک ساعت از وقت خود را درگیر این بازی های رسانه ای و جنگ روانی کند، یک روز و گاهی تا یک هفته تمام ذهنش درگیر مسائل می شود و همین امر موجب می شود تا بازدهی کل کشور بسیار کاهش پیدا کند.

این فعال رسانه‌ای با اشاره به دستگیری مائده هژبری اظهار داشت: عنان کنترل افکار عمومی و حتی هنجاری سازی ها دست دشمن است تا جاییکه رقاصگی که در گذشته شغلی معادل فحشا بوده است امروز در مبارزه بااین عمل مردم واکنش نشان داده و تمام مشکلات دیگر خود را فراموش کرده و به این مسئله به طور ویژه پرداخته اند.

رستگار افزود: متأسفانه امروز فعالان و اهالی رسانه ای نیز کسانی هستند که نبوغ رسانه ای نداشته و سواد رسانه ای نامتوازن دارند و کاری می کنند که دشمن از آن استفاده برده و مردم علیه نظام واکنش نشان دهند. 

وی خاطرنشان کرد: مردم باید سطح سواد زندگی خود را بالا ببرند و تعادل زندگی شان درست شود تا بتوانند ارتباط میان فردی بهتری پیدا کنند.

 

 

 

Print

نظرات (0)

نوشتن یک نظر

نام:
ایمیل:
نظر:
افزودن نظر

نام شما
ایمیل شما
عنوان
پیام خود را وارد کنید ...
x
برگزیده ها
آخرین عکس نوشته ها
آخرین پادکست